Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 23, 2014, 06:16:24 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

moto-park.com forumları

*
Sayfa: [1] 2 3 4
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sivas Kangal - Alman Kurt Kopegi Sahipleri, Meraklilari, Bilgi Sahipleri  (Okunma Sayısı 61522 defa)
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« : Nisan 26, 2008, 03:28:52 ÖÖ »

Arkadaslar, Heinzin motor mubarekesi konusunda yazdigim gibi ya Sivas Kangal, ya da Alman Kurt kopegi almayi planliyorum. Bu kopeklerin egitimi, cocuklarla olan iletisimi, evini ve sahibini koruma ic gudusu, saglik problemleri ve bakim masraflari konusunda bilgi sahibi olan var mi ?

Amerikada Sivas Kangal bulabilecegimi hic sanmiyordum, ama bir gugulladim baktim ki, binlerce insan Anatolian Shepherd yani Sivas Kangal sahibi. Cogunlugu kopeklerine Karabas, Akbas, Ruzgar, Yildirim, Mustafa   Şaşırdım Kamile  Şaşırdım gibi isimler koyuyorlar. Once sahipleri Turk sandim, ama telefonla konustugum bir kac Kangal sahibi kopeklerin koklerine uygun Turkce isim koymaya ozen gosterdiklerini soylediler.

Ayrica, Turkiyede 6-8 haftalik bir kangal yavrusu kac paradir? Yavru kopek almak icin en uygun yas nedir? Iki aylik bir yavru mu almak lazim, yoksa bir yasinda egitimli bir kopek mi ?

Tuvalet egitimi, itaat egitimi, terligi getir, motorun yagini degistir gibi seyleri Kangal mi Alman Kurdu mu daha kolay ogrenir.

Kopek yaklasik 20,000 metrekarelik bir alanda kosturacak. Bu alanin cevresini, ya da kopegin kendi alaninin cevresini cit yapmak lazim, yoksa kosabildigi her yeri kendi alani ilan eder ve baska hayvan sokmaz diyorlar.

Bir aydinlatin bakalim.

Motor Guzel Birsey.
yigit
Hero Member

« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2008, 03:41:45 ÖS »

Benim Kangalim vardi... 2 senedir Basset Hound'um var... Amator mertebesinde anlarim bu isten diyebilirim...

Almak Kurdu kangala gore daha kolay egitilir ama Kangalda akillidir, cok zor ogrenmez. Ikisinin arasindaki ustunluk amator bi kullanici icin 1200 GS - 1150 GS farkindan oteye gitmez, her ise gelirler. Kangal icin iklim onemli, yazlari cok sicak olan bi bolgeyse hayvan rahat edemeyebilir. Devasa bi arazi bu cinsler icin mutlak sart zaten.

Yas konusuna gelince ben olsam 3 aylik falan alirdim, 3 ay kadar biraz azap ceker en sevimli zamanlarini yasardim. Sonra orada milyonlarcasi bulunan bir kopek egitmeniyle beraber hayvani egitirdim. Aslinda bu egitim olayinin cesitleri var, ya veriyorsun kopegi 3 ayda sonra gorev kopegi olarak geri aliyorsun, ya da egitmen aslinda kopegi egitirmis gibi yapip sizi egitiyor, siz de kopege nasil laf dinleteceginizi ogrenip onu egitiyorsunuz. Zahmetlisi ama guzeli budur...

Disi - erkek ayri bi sorundur... Disi daha laf dinler ve yumusak basli olur ama 6 ayda bir kizisir, iyi korumazsan ayiya kacar  Sevimli yavrulatmayacaksan mutlaka kisirlastiracaksin. Erkek de boyle bir sorun yok ama onu da ciftlestirmeyeceksen kisirlastirmakda fayda var. Stres oluyor hayvanlara...

Kangallar ozellikle safkansa cok iri olabilirler, alman kurdu yaninda kucuk kalabilir. Sakin kopeklerdir ama deliye ve sarhosa tahammul edemezler (tecrubeyle sabit) bi de tabii soyle kucagima alayim bir oksayayim diyecegin kararkterde degillerdir.

Araziyi cevirme meselesine gelince, eger tum arazi sizinse bence serbest olmali, ama cicek bocek konusunda bastan egitmek lazim. Mesele ben bahceden hafta 1-1,5 kg kopek moku topluyorum elimde torbayla...

Amerikalilarin Kangal meraki meshurdur ama orada Kangal'dan farkli Akbas diye bir cins de bulunur, o da cok guzel bir coban kopegidir, denk gelirse ona da bak...

Ortaya karisik oldu ama sen sor ben yazarim daha...

Selamlar,

Yiğit

Düne dair ne varsa, dünle gitti cancağızım. Artık, yeni şeyler söylemek lazım!
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2008, 04:29:28 ÖS »

Yigit verdigin bilgiler icin tesekkur ederim. Arazi buyuk ancak komsularin arazisiyle arada cit ya da sinir yok. Kopegin kendi arazisini bilmesini nasil saglarim, bazilari mutlaka cit yapman lazim diyor ki, bu kadar buyuk bir alan icin masraf cok olacak. Ayrica kopegi surekli serbest birakabilir miyiz? Yani kosup yan taraftaki komsuyu isirir mi ? Komsularin da kopekleri var, onlarla dalasir mi ?

Tuvalet egitimi ne kadar surer ve zahmetli midir? Illa evin icine gelmek ister mi ? Garaja ev yapsak orada kalsa aksamlari aglar mi ?

6 aylik alsak cocukla anlasmasi sorun olur mu ?

Safkan kangal oldugunu idda ettikleri yavrulara 700-1000 dolar istiyorlar. Turkiyede nasil fiyatlar? Safkan kangali anlayabilmek icin neresine bakacagiz?

Motor Guzel Birsey.
hepdurgunsu
Hero Member

« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2008, 04:51:08 ÖS »

Hocam benim bildiğim Amerikalı'nın belediyesinin kesin bahçede köpek besleme ile ilgili ciddi tüzüğü, yönetmeliği vardır.. Onları araştırdın mı?.. Çit, mit, bağlı kalma mevzularına oradan bakılabilir mi?..
yigit
Hero Member

« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2008, 06:32:22 ÖS »

Yigit verdigin bilgiler icin tesekkur ederim. Arazi buyuk ancak komsularin arazisiyle arada cit ya da sinir yok. Kopegin kendi arazisini bilmesini nasil saglarim, bazilari mutlaka cit yapman lazim diyor ki, bu kadar buyuk bir alan icin masraf cok olacak. Ayrica kopegi surekli serbest birakabilir miyiz? Yani kosup yan taraftaki komsuyu isirir mi ? Komsularin da kopekleri var, onlarla dalasir mi ?

Tuvalet egitimi ne kadar surer ve zahmetli midir? Illa evin icine gelmek ister mi ? Garaja ev yapsak orada kalsa aksamlari aglar mi ?

6 aylik alsak cocukla anlasmasi sorun olur mu ?

Safkan kangal oldugunu idda ettikleri yavrulara 700-1000 dolar istiyorlar. Turkiyede nasil fiyatlar? Safkan kangali anlayabilmek icin neresine bakacagiz?

Demin sormayi unuttum. Ilk cozulmesi gereken konu su; bu kopegi niye aliyoruz.
1) Oncelikle evi korusun, hirli-hirsiz eve yaklasmasin, yaklasirsa kopek ariza cikarsin.
2) Oncelikle ailenin dostu olsun, hayvan severiz, o da bizim cocukla buyusun, ileride cocuga sorumluluk hissi asilamaya yardimci olsun, ayrica da bizi korursa da iyi olur (genelde bu ikisi bir arada ender olur)
3) Surekli evde olsun, neredeyse cocugu tek basina ona birakabilecek kadar guvenebilelim... (o zaman koruma isini bir tarafa birakip retriever tipi bir cinse yonelmek lazim)

Yukaridaki siklar senin cins secimini ve ona verilecek egitimi cok etkileyecek. Dolayisiyla bence ne istediginize iyi karar vermek cok onemli.

- Cit bence sart, kopek dedigin mutlaka birbirine dalasir, gider digerinin yemegini yer, kavga kesin cikar. Komsunun zirzop cocugu bi denyoluk yapar kopek de kizar isirir, boyle uzar gider... HEle hele kurt/kangal gibi koruma ic gudusu yuksek bir kopekte mutlaka sorun cikar. Eger kopegin ustunden atlayamayacagi kadar yuksek bir citin varsa kopegin surekli serbest kalabilir. Kopege cit olmadan alanina sadik kalmak sadece egitimle nasil ogretilir cok kestiremiyorum acikcasi. Disarida karsi cinsi gordugunde, yiyecek birsey gordugunde normalde kopek gider. Elektronik cit gibi birseyler okumustum, boyuna takilan bir zimbirti bir alanin disina cikinca kopegi rahatsiz eden ses veriyor falan diye. Butun bahceyi cevirmeyip diyelim 30-40 m2 bir alani cevirirsen ne olur, kopek orada oturur, ama gunde 2 kere 45 dakikalik yuruyus sart olur. Mesela bizim simdiki evde buyuk bir bahce var. Genelde yuruyuse cikariyorum ama cikmadigimiz zamanda gunde 3-4 defa top at getir falan diye oynuyoruz enerjisini atiyor. Buyuk alanin en buyuk faydasi kopegin sizle beraber kosturacak bir yeri olmasi...

- Tuvalet egitimi zor bir is degil, eger surekli evin disinda olacaksa belki biraz daha zor (ama o zaman da temizlik cok dert degil), evin icinde olacaksa 3-4 ayda rahat cozulur, bi de sizin her tuvaleti geldiginde cikabilecegi bir bahcesi var ki isi cok kolaylastirir. Zaten envai cesit urun var, kopegin istenmeyen yerlere tuvaletini yapmasini onleyen. Onu cok dert etme kisacasi, biraz ugrasinca halloluyor.

- Evin icine girmek ister ama sokmazsaniz girmez. Ilk basta biraz aglar ama sonra alisir. Mesela garajda yatacaksa oranin onun alani oldugunu hissetirmek hali, yatak vs. atarsaniz biter gider. Sunu unutma eger vicdaninin sesini dinlersen kopek mutlaka kazanir  Büyük gülümse  Sert degil ama bastan kararli ve tutarli olmak egitimde temel nokta. Eve girip girmeme meselesi tamamen size kalmis. Biz evdeyken evde olsun geceleri ve yalnizken disarida/garajda olsun durumu gayet mumkun ama ilk basta geceleri garaja gotururken aglayacak vs.. biraz sabredeceksiniz.

- 6 aylik sorun olmaz sanirim, kopegin son 3 ayinin nasil gectigi onemli... bi odaya kapatilip orada durduysa, insandan uzakta falan alismasi zaman alir. Yok bi ailenin evinde bakildiysa sorun olmaz.

- TR'da bu isin suyu cikmis durumda. Ben basset hound'u eminonunden 350 USDye aldim, akmerkezde 2000 Euro'ydu. Muhtemelen kangal ya da kurt icin de ayni sey gecerli olur. Ote yandan safkan oldugu kanitlanabilen bir kopek icin 700-1000 USD normal bence.

- Kangalin en belirgin ozelligi arka ayagindaki ekstra tirnaklardir. Arka ayaklarinin ust tarafinda cift tirnak olur. Kuyruk daha yavruluktan kivrilmaya baslar. Renk degisebilir ama genelde grimsi siyahimsi olurlar. Kafasi normal kopek kafa/vucut rasyosuna gore buyuk olur. Unutma safkan erkek kangal buyuk olur! Eger egitimi iyi olmazsa mesela tasmayla esinin falan dolastirmasi zor olur, ceker devirir. Benimkinin annemi devirmisligi coktur. insanlar buyuk olmasindan dolayi asiri tepki verirler, insan icine sokmak icin yine cok egitimli olmasi gerekir. Kangal guzel ama zor kopektir... Ben 4 sene bakabildim sonra komsularla yapamadik, gerci apartman dairesindeydik falan ama yine de...

Selamlar,

Yiğit

HeinzBrausewetter
Hero Member

2008 Yamaha MT-03

« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2008, 07:17:08 ÖS »

Alıntı
Arazi buyuk

Eyvalah  Bakalım siteye de uğramaz oldu...Yakında birde Harley Fabrikasını aldım der bu.Diyim ben size..

Hani sözvermiştin Dr...  Ağlarım

War...
War never changes...
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2008, 11:13:21 ÖS »

Yigit, verdigin bilgiler icin cok sagol. Bugun 100 km yol gidip 8 yavrusu olan bir aileyi ziyaret ettik. Bizim ufaklik kopeklere bayildi, ayrilirken baba kopegi (nedens yavrulardan cok dev gibi olan babayi sevdi) arabaya bindirmeye calisti.

Birinci konu, hayvanlar tahminimden cok daha fazla tuy dokuyordu. Elini bir suruyorsun avcunda bir ton kil kaliyor. O kadar olmamasi lazim diye dusunuyorum.

Ikincisi, annenin mahmuzlari yoktu, babada da bir tek mahmuz vardi. Internetten buldugum kadariyla safkan kangalda iki mahmuz oluyor.

Acaba Alman Kurdu bize daha mi uygun diye dusunmeye basladim, ama gonlum Anadolu hayvanindan yana. Kangal daha delikanli bir kopek. Dusunuyoruz bakalim, onumuzdeki haftaya kadar zamanimiz var.

Alıntı
Arazi buyuk

Eyvalah  Bakalım siteye de uğramaz oldu...Yakında birde Harley Fabrikasını aldım der bu.Diyim ben size..

Hani sözvermiştin Dr...  Ağlarım

Heinz, senin yeni motor da ayni zamana denk gelince, Dr parayi vurdu, millet anlamasin diye yavas yavas cikariyor diyorlarmis Gülümse

Hocam benim bildiğim Amerikalı'nın belediyesinin kesin bahçede köpek besleme ile ilgili ciddi tüzüğü, yönetmeliği vardır.. Onları araştırdın mı?.. Çit, mit, bağlı kalma mevzularına oradan bakılabilir mi?..

HDS, ev sehir icinde degil, kendi arazinde kalmak sartiyla herseyi yapabiliyorsun. Ama gidip yan komsuyu isirirsa basin belaya girer tabiki. O zaman da kopegi tanimazliktan geliriz Turk olarak.

Motor Guzel Birsey.
PascalPati
Hero Member

« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2008, 01:48:24 ÖÖ »

Ben de uzun seneler kopek beslemis biri olarak (retriever - pascal pati ;) ) kangallarin cok sert mizacli oldugunu dusunuyorum. Dagda cobansam ve ayni dagi ayilarla paylasip suruyu koruyorsam harika bir hayat arkadasi olur ama bundan daha azi bence kangallara da az geliyor. Bir kangali oyle yetistirebilirsiniz ki komsularin kopekleriyle guler, oynar, hosbes eder ta ki ters birsey olana kadar, siz neyin ters oldugunu bile anlamadan o birtanesinin bogazina sarilmis olabilir. Ama araziyi korusun diyorsaniz ve oyle egitilecekse zaten komsu kopeklerle de hosbesi olmaz pek, o arazinin merkezindeki sizi korumak ve kimseyi oraya yaklastirmamak icin etraftaki herseyle kullahlari degistirmek icin zaten hazir olacaktir. Bence kangal harika bir coban kopegi, cok guzel bir kopek ama zor bir kopek. Ben etrafta cit ya da biryerlere gitmesini engelleyecek birseyler olmadan ve siz de yaninda olmadan serbest dolasabilmesini cok pratik bulmuyorum acikcasi.

Alman kurdu bence daha hizli ogrenebilen ve ogrendiklerini cok disiplinle uygulayabilen bir cins. Programlarsaniz cok sert mizacli hala getirebilirsiniz ama bence kangala gore biraz daha az koseli bir karaktere sahip. Ama yine o da sinirlari belli olmayan bir alanda serbest olabilir mi, olursa nasil olur cok emin degilim. Belki bir egitmene danismakta yarar olabilir bu konuda, benim bu konuda aklima bir egitim yontemi gelmiyor acikcasi.

Bence de almak icin 2.5 - 3 ay ideal olacaktir. Tuvalet egitimi neredeyse akilli kopeklerde kendiliginden olan birsey, o kadar dogal gelisebiliyor ki siz bile sasiriyorsunuz. En azindan benim icin boyle oldu, hicbirsey yapmadim bu konuda desem yeridir. En onemli seylerden biri egitim, ama bu kopegin degil aslinda sizin egitiminiz, guzel bir egitim almanizi oneririm, yoksa kopekli hayat zor olabilir. Kopegin cinsinden daha cok kopekli yasami etkileyecek birsey varsa o da sizin egitiminizdir.

Benim en onemlilerden gordugum birkac pratik oneri var, benim icin cok iyi calismis seyler ama tabi baska yerlerden de arastirip uygulamakta yarar var. Bunlardan birincisi eger cocuklar etrafta olacaksa ve kopegin cocuklarla iliskisi olacaksa mutlaka cok kucukken kopegin her ama her yerine elleyin, daha sonra yanlislikla da olsa dokunuldugunda onu rahatsiz eden hicbir yeri olmasin. Bir digeri mutlaka onune yemegini koydugunuz zaman alabiliyor da olmaniz. En sevdigi yemegi tam da en lezzetli yerinde onunden alamiyorsaniz cok kritik bir anda da mudehale edemeyebilirsiniz. Bu "retriever" gibi av kopekleri ile daha kolayken sizin dusundugunuz tipte coban kopekleri ile daha zor olabilir ama bu benim kendi kopegime guvenebilmem icin cok onemli seylerden biridir. Tavsiyelerimden bir digeri eve bir arkadas ya da eve yeni bir birey katiyor oldugunuzu dusunmemeniz, o bir kopek ve oyle kalacak, bunu unuttugunuz herhangi bir anda yanlis birseyler yapiyor olma ihtimaliniz cok yuksek. Bir de su patronun kim oldugunu gosterme meselesi var, o sizi ilk andan itibaren surusu olarak gorecek ve surunun liderinin kim oldugu merak konusu olacak. Ozellikle baktiginiz gibi karakteri kuvvetli kopeklerde bu cok daha onemli oluyor bence. Kopege kimlerin soz dinletmesi gerekiyorsa onlarin hiyerarside kopegin ustunde olmalari ve bunu da onun genlerine kazimak gerekir. En istemeyeceginiz sey sizinle liderlik kavgasi veren bir kopeginizin olmasidir bence. Bunun icin benim yontemim ki dedigim gibi mutlaka en az yuz ayri kaynaga daha basvurmaniz gerekir kendi dogrulariniz icin, bu benim tecrubeme gore calisan bir yontemdir, kopek daha cok kucukken sirtustu yatirip bogazini isaret ve basparmaginiz arasina alarak yere bastirin, amaciniz nefessiz birakmak degil, guc uygulamak tamamen gereksiz, basta cirpinacak ancak bir sure sonra kendini serbest birakacak iste o anda onun sahibi siz olmaya basladiniz. Bunu birkac kez daha deneyerek herbirinde biraz daha az cirpinip teslim oldugunu gorun, ta ki bu kareketi yaptiginizda cirpinmadan teslim olup gozunuzun icine bakana kadar. Iste bu anda kopegin sahibi sizsiniz. Ileride 35 kiloluk kopegin bogazindan tutup yere bastirdiginizda (yine guc uygulamak yok) nasil aninda teslim olup gpzunuze baktigina sasirabilirsiniz.

Birkez daha soylemekte yarar var, ne kadar cok "bence" yazmaya calistiysamda az olmus olabilir. Bu yazdiklarimin hepsi bence dogrulardir ve yasadigim tecrubelerden kaynaklanmaktadir. Siz herhangi birini uygulamadan once mutlaka 100-1000 kaynaktan daha fikir alin.

Son olarak da ben erkek kopekleri tercih ediyorum cunku daha iyi anlayip egitilebilir buluyorum. Disileri anlamak bana kopek de olsa zor geliyor.  Büyük gülümse
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #8 : Nisan 27, 2008, 04:51:03 ÖÖ »

Tavsiyelerimden bir digeri eve bir arkadas ya da eve yeni bir birey katiyor oldugunuzu dusunmemeniz, o bir kopek ve oyle kalacak, bunu unuttugunuz herhangi bir anda yanlis birseyler yapiyor olma ihtimaliniz cok yuksek. Bir de su patronun kim oldugunu gosterme meselesi var, o sizi ilk andan itibaren surusu olarak gorecek ve surunun liderinin kim oldugu merak konusu olacak.

Pascal, tavsiyeler icin cok tesekkur ederim. Bence de kopek kopekligini bilecek ve oyle kalacak. Kopek istememizin bir sebebi ogluma arkadas olmasi, ama kopek secimimizin en onemli kriteri araziye eve ve aileye bekcilik yapabilmesi. Oglum biraz daha buyuyup orman kenarinda gezmeye basladigi zaman yaninda kopeginin oldugunu bilmek bizi rahatlatacak, ya da ben evden bir kac gun uzakta kaldigim zaman bizimkilerin yaninda guvenilir bir bekci oldugunu dusunmek iyi olacak.

Ben de erkek kopek tercih edecegim galiba. Disileri kisirlastirmak icin rahmi parcaliyorlarmis, bu fikir pek hosuma gitmedi acikcasi.

Motor Guzel Birsey.
yigit
Hero Member

« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2008, 10:02:01 ÖÖ »

Birinci konu, hayvanlar tahminimden cok daha fazla tuy dokuyordu. Elini bir suruyorsun avcunda bir ton kil kaliyor. O kadar olmamasi lazim diye dusunuyorum.

Tuyden kacis yok hele hele kangal ve kurt bir koyun kadar tuy cikarir her sene... simdiden goze almak lazim...

Pascal, benim aklima gelmeyen bir cok seyi yazmis. Liderlik meselesi icin onerisini keske iki sene once bilseydim  Islık Benim Basset Hound'a (aka Ahbap) liderin kim oldugunu ogretmem 6 ay surdu diyebilirim... Sonrasinda cok iyi oldu aramiz...

Aile bireylerinin egitimi de muazzam onemli, mesela asla kopege masadan yemek vermemek, onun mama kabi disinda  bir yerde yemek vermemek... Kizinca hangi tonla, oynarken hangi tonla konusulacagini bilmek gibi cok uzuuun bir liste var...

Erkek Kangal dedigin 60 kg falan oluyor, muhakkak profesyonel yardim almayi planlayin... Bahsettigin gorevleri yapacak bir kopegi tek basina yetistirmek cok uzun mesai ve sabir gerektirebilir...

Disilerin kisirlastirilmasi daha buyuk operasyon, erkeklerde testisleri aliyorlar bitiyor...

Selamlar,

Yiğit

HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2008, 12:15:30 ÖS »

Ertuu küçükken, kişisel gelişiminde faydası ve arkadaşı olsun die yavruyken aldığımız, 1 numara dediklerinden, en ufak boy, dişi, siyah kıvırcık, minicik bir terrierimiz vardı, zeytin koymuştuk adını, inanılmaz zeki bir hayvandı, beni de tutku derecesinde çok seviyor, etrafımdan ayrılmıyordu, aşırı bir ilgisi vardı bana. Akşam işten eve geldiğim de kapıda karşılıyor, kapıyı açınca beni gördüğünde çişini salıveriyor du oracığa, oysa tuvalet  eğitimini de tastamam vermiştik, baktık olmayacak veterinere gittik neden böyle yapıyor bu it diye, dişi olduğu için karşı cinse bu tür aşırı ilgili davranışlarının normal olduğunu söylemişti baytar...

Evin patronunun kim olduğunu öğretmenin önemini yukarıda da yazmışlar, evet bu hayati bir konu, zeytin hanım bile ufacık boyuna bakmadan herkese posta koyuyordu evde, (gerçi dışarda da öyleydi zeytin, ufacık boyuna bakmadan koca hayvanlara posta koyuyor, havlayıp yıkıyordu ortalı, halbusi havladığı köpek patisinin tersiyle bi patlatsa buna dağılacak haberi yok salağın) evde biz bunla oynarken falan, hafiften ısırıyor, dayılanıyor böyle hepimize, bi yatırdım bunu yere, yapıştım boğazına, ağlatıncaya kadar tuttum öyle (aynen yukarıda pascalın yazdığı gibi) ondan sonra patron kim olduğu netlik kazandı evde, hiç sorun yaşamadık sonrasın da...

Birde ellerinizi sadece onu sevmek için kullanın, yapacağı yanlış bir harekette vurmak veya elinizle tutup sarsmak, sert davranmak falan hayvanın psikolojisini bozabilir, ona kızdığın da bi rulo gazete kağıdıyla durumu anlatabilir, bir daha yapmamasını sağlayabilirsin...

Anılar; Vah Vah
Bigün balkon kapısına ayağı sıkıştı bunun, ertu görmemiş kapatayım demiş kapıyı, o da içeriye adımı atmış o sıra, canı yanmış nasıl da ağlıyor bir görseniz, patisini bize uzatıp ağladı durdu bir kaç hafta ve bayağı bir topal dolaştı, meğer şerefsiz bizi yiyormuş, oda da kimse yokken sapasağlam geziyo bu it, biri girdiğin de hemen başlıyodu topalmaya, bunu gözlerimle gördüm, inanılmaz zeki hayvanlar, bi dakka da kafaya alır seni anlayamazsın...

Bigün yine ben salonda divanda uyuyorum, benim öyle hareketsiz yattığımı görünce panik olmuş haycancağız, mutfağa jasmine gidiyo havlıyo bir salona falan hayvan da telaşe dolanıyo ortada, en son dayamamış kucağıma atlamış, yüzümü yalamaya başladı, bende uyku sersemliği ile refleks olarak buna vurmuşum hayvancağız savruldu gitti, darıldı bana, günlerce pas vermedi, çok uğraşmıştım barışmak için, diyeceğim o ki bu hayvanlar öyle duygusaldırlar ki, bazen bu halleri insanın içine dokunur, bunu bilesiniz...

Çok daha sonra taşındığımız apartman da şikayet sorunları nedeniyle başka birine vermek zorunda kaldık zeytini, çok zor olmuştu bizim için ayrılmak, uzun süre kendime gelemedim, ertuu da, eşimde günlerce ağladı, hala iç burkan detaydır hayatımızda, diyeceğim odur ki eve ihtiyqacınız olan bir eşya almıyorsunuz, duygusal, zeki, sevimli biri giriyor hayatınızın tam orta yerine ona göre...  Ağlarım

Yolculuk ödüldür.
edoo
Jr. Member
**

Aktar...

« Yanıtla #11 : Nisan 27, 2008, 04:14:29 ÖS »

Ben de uzun seneler kopek beslemis biri olarak (retriever - pascal pati ;) ) kangallarin cok sert mizacli oldugunu dusunuyorum. Dagda cobansam ve ayni dagi ayilarla paylasip suruyu koruyorsam harika bir hayat arkadasi olur ama bundan daha azi bence kangallara da az geliyor.

Kangal ile ilgili asil onemli nokta tam olarak burasi.Diger hemen her kopek cinsi gibi kangal da gayet iyi bir arkadas,bekci vs. olacaktir.Lakin,ozunde coban kopegi,bekcilik ve oyun arkadasligi gibi ozellikleri bu yonunun gerisinde kaliyor.Fevakalde zeki,fakat bir o kadar da basina buyruk.Itaatkarlik ve ogretileni uygulama konusunda- golden gibi mesela-basarili oldugunu dusunmuyorum.Cok hizli buyumesi,yetiskin erkek icin 70 kg'a varan agirligi ve bununla orantili gucu-ki gerek gezdirirken gerekse oynarken sikinti yarattigini soylemeliyim-,problem olabilir.

Alman kurdu ile ilgili cok fazla deneyimim yok ancak arkadaslarimdan dinledigim kadari ile cok zeki,itaatkar,egitimi kolay bir bekci kopegi oldugunu soyleyebilirim.

Bir de neden kangal ile alman kurdu disindaki diger secenekleri eledigini merak ettim.

Henuz 4 teker...
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #12 : Nisan 27, 2008, 04:35:58 ÖS »

Birde ellerinizi sadece onu sevmek için kullanın, yapacağı yanlış bir harekette vurmak veya elinizle tutup sarsmak, sert davranmak falan hayvanın psikolojisini bozabilir, ona kızdığın da bi rulo gazete kağıdıyla durumu anlatabilir, bir daha yapmamasını sağlayabilirsin...

Halil Hocam, 20 sene evvel bir ay kangal beslemistim ogrenci evinde. Sen bu gazete kagidini soyleyince aklima geldi. Cok kucuktu, kaygan zeminde yuruyemiyordu bile, saga sola kaka yapinca hafif hafif vuruyorduk kicina.

Bir de neden kangal ile alman kurdu disindaki diger secenekleri eledigini merak ettim.

Baska bir alternatif aklimiza gelmedigi icin. Heybetli bir kopek istiyoruz, ve aklimiza sadece iki secenek geliyor.

Motor Guzel Birsey.
ezine
Hero Member

any given sunday

« Yanıtla #13 : Nisan 27, 2008, 06:30:11 ÖS »

Artık görüşemediğimiz eski bir dostumun, Dogo Argentine cinsi köpeği vardı. Tanıdığım en tatlı, en akıllı köpeklerden biridir. Kararında iri, sert görünümlü, eğitimine göre sosyal olan, ailesine çok bağlı iyi bir bekçi köpeği olduğu söylenegeliyor. Bir de tüyleri kısa olduğundan bakımının çok kolay olduğunu söylemişti. Ben çok sevmiştim keratayı.. Belki ilginizi çekebilir..

şöyle bişi.. Gülümse
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #14 : Nisan 27, 2008, 06:58:48 ÖS »

Ezine, kopek guzelmis, fotograf icin sagol.

Gidip iki gun yeni mekanda gezinecegim yine, yani mesajlari ancak cep telefonundan takip etme sansim olacak. Ben gelene kadar siz karar verin, bana sadece kopegi almak kalsin. Gülümse

Motor Guzel Birsey.
Disaster
Hero Member

« Yanıtla #15 : Nisan 27, 2008, 07:09:49 ÖS »

Dr.D selam,  ben de konu ile ilgili bildiklerimi yazıvereyim dedim. Kendimi bildim bileli köpeğimiz var, genellikle av köpeği olan Pointer besleriz ve amacına uygun kullanmak için elimizden geleni yaparız. Bunun yanında önceden bir alman kurdumuz vardı o konuda da epey bir tecrübe edinmiş olduk. Geçtiğimiz senelerde de Kangal besledik ve dişi kangalımızdan 5 yavru aldık.

Şimdi ben her ikisini de beslemiş bir kişi olarak şu yorumları yapabilirim, Kangal özgürlüğüne düşkün çok fazla söz dinlemeyen ama sahibini ve alanını canı pahasına sonuna kadar koruyan bir cinstir. 9 aylık olmadan önce hiçbir komut hiçbir söz dinlemez öğrenmez öğretilemez. 9 aydan sonra eğitimine başlayabilirsiniz. Alanı ne kadar geniş olursa olsun çitin bahçenin ve alanının dışına çıkıp keşif yapmayı başka köpekler bulup onlarla dalaşmayı sever, kılığı kıyafeti bozuk insan gördüğü zaman kim olduğu önemsizdir kovalar havlar uzaklaştırır. Kötü niyetli insanları hemen hisseder uzak tutar... Daha önce de yazılmış "gel oğlum buraya hop" dediğin anda üzerine çıkar adamı deviriverir niyeti kötü değildir ama cüsse kocaman olduğu için elinden gelen budur. Gülümse

Alman Kurduna gelince, eğitime çok müsait bir hayvandır her türlü komutu küçük yaştan itibaren dinler uygular. Bakıcılık yapabilir aynı zamanda koruma görevini çok iyi yapar. Narkotik polisin kullandığı bir türdür. Hisleri kuvvetlidir ve insanlar üzerinde ki etkisinin de çok fazla farkındadır. Bu yüzden hırsıza uğursuza karşı koruma olarak çok kullanışlı türdür. Bunun yanıda köpeklerle dalaşmayı tercih etmez ve köpek kavgalarında çok başarılı değildir. (Hoş zaten köpekleri kavga ettirmek kadar saçma bir şey yok) Alman Kurdu da üstü başı kötü insanlara gıcık olur, kötü huyu eğitimi iyi değilse hart diye ısırabilir (tecrübe ile sabit). Eğitimi iyi verilirse size gelen birisinin üzerinde silah varsa onu etkisiz hale getirebilir, sizden başka birisinin verdiği yemi suyu tüketmez vs. vs...

Serkan TEKDURMAZ
PascalPati
Hero Member

« Yanıtla #16 : Nisan 27, 2008, 09:41:26 ÖS »

Artık görüşemediğimiz eski bir dostumun, Dogo Argentine cinsi köpeği vardı. Tanıdığım en tatlı, en akıllı köpeklerden biridir. Kararında iri, sert görünümlü, eğitimine göre sosyal olan, ailesine çok bağlı iyi bir bekçi köpeği olduğu söylenegeliyor. Bir de tüyleri kısa olduğundan bakımının çok kolay olduğunu söylemişti. Ben çok sevmiştim keratayı.. Belki ilginizi çekebilir..

şöyle bişi.. Gülümse

bence de cok guzel bir kopek ancak ne yazik ki ozellikle kopek kavgalarinda yaptigi kotu unden dolayi Ingiltere ve sanirim baska ulkelerde de yasak olan bir tur. Henuz Pit Bull'larin yasak olmadigini dusunursek bu kopegin ununun ne kadar kotu oldugu anlasilabilir. Gerci bu yasaklarin ana nedeni bu kopek kavgalarini engelleyebilmek ve cok iyi egitilince cok iyi bir kopek olacagina da suphe yok tabi ama benim icin en azindan yasaklilar listesinde olmasi secimimde kriterlerden biri olurdu.
Pink
b***job-bay-bee
Sr. Member
*

« Yanıtla #17 : Nisan 28, 2008, 12:09:49 ÖÖ »

Muharremciğim,

1. Kangalı siktir et.

2. Alman kurdu düzgün eğitilirse kral köpektir. Ama hem eğitimi zor, hem de safkanını bulmak zor. Dünyadaki alman kurdu olarak bulunan köpeklerin %95'i kırma desem abartmış olmam. Hem aile için hem de millet için potansiyel tehlikedir.

3. 3aylık geç. 6aylık köpeği ben olsam üstüne para verilse almazdım. 2 ayı annesinin yanında geçirmiş ve 2.ay biter bitmez alınmalı optimal köpek. Mümkünse köpeğin anasını babasını tanıyor ol.

4. Dogo Argentino çok zeki ve eğitilebilir bir dövüş köpeğidir. Genelde latin Amerikan mafya babaları besliyor. Ama profesyonel adam köpeği. Ve de bir tek kişiye bağlanır ve onu sever. Aile köpeği değildir. Sana yaramaz.

Senin köpeğin: Golden retriever. Labrador. Hadi biraz da artist olsun dersen doberman.

cheers & beers.
deniz.
maximus
Hero Member

Ogre

« Yanıtla #18 : Nisan 28, 2008, 11:32:47 ÖÖ »

Doktor, kangal'ı 500 liraya sırayla veriyorlar burda. İstersen yazılırım hemen ilk doğuma.

Yetişkin bir kangal'ı hiç gördünmü bilmiyorum?, ha dersen ki benim oğlan'a hem midilli olsun hemde havlasın o zaman kangal olabilir.

Ben de Golden diyorum.

Dün yoğun bakım, bugün yoğum bakın...
yigit
Hero Member

« Yanıtla #19 : Nisan 28, 2008, 12:12:54 ÖS »

Golden bir cok acidan en ideal kopek. Muazzam akilli, cok insancil, cocuk bakiciligi yapabilecek kadar sabirli vs... Gelgelelim Golden'dan bekci olmaz... Yasadigimiz olaydir, bizim eve hirsiz girer, yatak odasinda dolanirken annem gozunu acar, bizim Golden (Zeytin) adamin elini yalamaktadir. Annem cigligi basinca ikisi birden kacarlar  Karnımı tutarak gülüyorum

Bi de golden cok sogukta disarida falan kalirken zorlanir, bildigin ev kopegidir...

Selamlar,

Yiğit

Sayfa: [1] 2 3 4
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Kullanıcı

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Eylül 23, 2014, 06:16:24 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
TinyPortal v.1.0.6 beta 2 © Bloc