Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 17, 2014, 07:32:39 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

moto-park.com forumları

*
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ödemiş Tire Şirince  (Okunma Sayısı 13906 defa)
kobeyashi
Full Member

« : Ocak 18, 2008, 06:24:28 ÖS »

2008 mayıs ayı için planladığım AKdeniz Motosiklet Kulübünde yayınladığım gezi planı ve rotasını sizlerlede paylaşmak istedim... Gezi aynen naklediyorum ... Şirinceye çoğumuz bir şekilde ugramışızdır ancak Ödemiş Gölcük yaylasını ve gölünü mutlaka görmenizi tavsiye ederim...

Ödemiş Tire Şirince

"Uzun zaman önce gittiğim  ve aklımdan çıkaramadığım ve görmeyen  arkadaşlarımızında görmesini arzuladığım , Ödemiş ,  Ödemiş Gölcük Yaylası , Tire ve Şirince yi kapsayan Cuma günü çıkmalı  2 gece konaklamalı 1 gece çadırlı bir gece Şirince Selanik pansiyonda  konaklamalı Pazar dönmeli bir geziyi beğeninize sunuyorum... Teşekkürler

Gelelim ayrıntılara

Cuma

Ödemiş

Ödemiş Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde İzmir iline bağlı bir ilçedir. Ödemiş 62 bin nüfusuyla İzmir'in en büyük ilçesidir. İzmir’e uzaklığı 113 kilometredir. Denizden yüksekliği 123 metre olup en yüksek noktası 2157 metre ile Bozdağlardır.

Öncelikle Cuma günü en geç öğlen yola çıkmamız gerektiğini belirtmek isterim. Saat 4-5 gibi Ödemişte olup Ödemiş in ünlü yağlı ekmekli köftesinin tadına bakacağız. Gece konaklamayı Ödemiş in Gölcük yaylasında yapacağımız için Ödemiş ten yalnızca içecek ihtiyaç malzemeleri vs. alacağız. Kahvaltı için bir şeye gerek yok sabah kahvaltısını göl kenarında yaylada yapacağız. Otel pansiyon market restoran vs. her şey mevcut… Kamp yapacağımız alanı tanıyalım…

Ödemiş-Gölcük Yaylası

Bu doğa harikası yerin en önemli özelliği rakımı yalnızca 120 m olan Ödemiş ten 30 km buyunca tamamen asfalt harika virajlları olan yoldan tırmanarak 1150 m lerdeki  iki tepenin arasından geçtiğinizde sizi kucaklayan kocaman bir gölün olması…Ben aşık olmuştum manzaraya  Bulabildiğim resimler…

Öncelikle yol asfalt...

Ödemiş Ovası...

Virajlar..

Ve Gölcük gölü ve yaylası

Gece Görüntüsü

Bilgi
Gölde yüzmek, sandalla gezmek ise ayrı bir zevk. Lokantalar ve motel var, piknik için ise beğendiğiniz yere kurun sofranızı
A Tepesi göl manzarasının en iyi göründüğü yer. Tepeden inerken yoldan ayrılan patika Yeşilçam piknik alanına gidiyor. Yörenin yeşili içinde 100 yıllık kestane ağaçları ve cevizler de bulunuyor. Pazar günleri göl kenarında kurulan pazarda köylü kadınlarının elişleri satılıyor ve ucuz.
Gölcük’teki lokantaların en ünlü yemeği güveç. Oğlak etinden yapılıyor ve odun ateşinde pişiriliyor. Yayın balığının tavasını sarımsak sosu ile tadlandırıyorlar.Dağın temiz havasından yararlanmak için konaklayabilirsiniz. Çadır kurmak isteyenler için de uygun yerler var.

Sabah kahvaltısını göl kenarında yapabiliriz…

Cumartesi

Kahvaltıdan sonra motosikletlerle göl çevresinde yapılacak bir turdan sonra buradan eminim istemeye istemeye ayrılacaksınız… Ama plana uymalıyız görecek yerler var daha …
Eşyaları toplar toplamaz en geç öğlen buradan ayrılıyoruz. Geldiğimiz yoldan Ödemiş e inerek Tire yoluna giriyoruz. (30 km Ödemiş -  36 km Ödemiş Tire) 
Öğlen vakti dağ havasıyla karınımızda acıkmaya başladı. Sabredin sizi unutamayacağınız bir yere öğle yemeğine götürüyorum. Tire merkezde oyalanmadan Akçaşehir köyündeki Değirmen Restoranta ugruyoruz . Ormanın içinde değirmen kenarında yemyeşil çiçeklerle dolu bahçesi ile Tire Değirmen restorant …Terayağlı Tire köftesi hala aklımda   ….  Yer konum fotoğraf ve menüler için lütfen link i inceleyin…
http://www.tiredegirmenrestaurant.com

Alternatif olarak Dağ Restorantta tavsiye edilebilir...

Yemekler yendi kahveler içildi sohbeti fazla uzatmayalım gece muhabbet için bol bol vaktimiz olacak. Tarihi bir mekanda geçmişle yüz yüze gelerek konaklamak , sabaha kadar sürecek keyifli sohbetlerimiz  için   Şirince bizleri bekliyor ...

Bilgi
Selçuk’tan zeytinlikler arasında uzanan harika bir yoldan ulaşılıyor Şirince’ye.Enteresan bir öyküsü var.Köyün kuruluşu M.S. 5. Yüzyıla kadar dayanıyor.Kırk ailelik bir aşiret tarafından kuruluyor.Hatta bu nedenle ilk adı ‘Kırkınca’.Sonra ‘Çirkince’ ismini alıyor.Rivayete göre buranın yerlileri başkaları gelip yerleşmesin diye bu ismi koyuyorlar.Daha sonra dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik paşa bu köyü ziyaretinde ‘buraya bu ad yakışmıyor buranın adı ancak Şirince olur diyor ve Köy’ün adı öyle kalıyor.Mübadeleden sonra Yunanistan’dan gelen göçmenler bu köye yerleştirilmiş.Şu anda yaşayanların bazıları onların çocukları.

Tire den yola çıkıyoruz istikamet Selçuk – Şirince ( Tire  Şirince  45 km ) Şirince tarihi dokusu ve şaraplarıyla ünlü çok şirin bir kasaba… Burada konaklayacağımız yer Selanik pansiyon  En önemli özelliği nostaljik bir yapı olması ve sabah bizi bekleyen muhteşem kahvaltısı… Fotoğraflar sanırım daha iyi anlatacak…

Sokaklar...

Tarihi evler

Şarap mahsenleri

Ve Sabah kalktığımızda harika bir kahvaltı sofrası bizi bekliyor. Selanik Pansiyonun bu kahvaltısı ünlüymüş.Bütün reçeller ev yapımı.Zeytin yörenin zeytini ve Zeytinyağı yörenin.

Gece Şirince de konaklama  kahvaltı ve Şirince turunun ardından (Efes vs. turistik yerler gezilebilir)  öğleden sonra vedalaşarak dönüş yoluna başlayacağız...

3 günün dolu dolu geçeceğine ve aklımızda çıkmayacak bir gezi olacağına eminim. . Gezinin en güzel tarafı hem kamplı hemde pansiyon konaklamalı olacak olması. Ayrıca Ödemişe ulaştıktan sonra 100km lik bir alan içerisinde fazlasıyla yer görme imkanı bulacağız. Yörenin tarihi ve coğrafi dokusu görülmeye değer…

Gerekli yol bilgisi ve haritalar...

Öncelikle Cuma gecesi kalacağımız yayla ve göl...

Antalya - Ödemiş
Yaklaşık 350 km ... 

Ödemiş Tire Selçuk ( 30km+45km)

Saygılarımla…

Ercüment G. GÖKYAR

Not:Fotoğraflar bir çok siteden derlemedir

Honda Deauville 2007
BMW F650GS 2001
SS Kastino QM 49 cc
Devrim
Newbie
*

« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2008, 12:40:40 ÖÖ »

Neden olmasın?  Kaç kaç

DL650 K4 Gümüş Yele

-İstemek Başarmanın Yarısıdır-
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2008, 11:54:13 ÖÖ »

Güzel çalışma yapmışsın hocam, emeğine sağlık, umarım vakit&nakit denk zamana gelir de koşturabiliriz o yolu  El salla

Bu motur Kawa KLE500 değilmi  Kafam karıştı

Yolculuk ödüldür.
kobeyashi
Full Member

« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2008, 12:23:47 ÖS »

Güzel çalışma yapmışsın hocam, emeğine sağlık, umarım vakit&nakit denk zamana gelir de koşturabiliriz o yolu  El salla

Humuslu selam  o fotoğraf ve diğer fotoları bir çok siteden derledim... O bölgeye araçla gitmiştim ben...Ancak foto  KLE 500 ...

Honda Deauville 2007
BMW F650GS 2001
SS Kastino QM 49 cc
SNOBDOC
Hero Member

« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2008, 08:37:06 ÖS »

Ercü ben de bir anda hatlar karıştı, bu kardeş nne zaman yaptı bu geziyi ve ne zaman 1200 adv aldı falan filan oldum. Durum açıklığa kavuştu sonra  Büyük gülümse

Acz, gururun madeni; aşağılık kompleksi, kibrin kaynağıdır

Halim Yılmaz, Tekirdağ
1150 GS
1200 LT

www.akdenizmotosiklet.org
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2008, 08:44:48 ÖS »

Kobe, bu yolu yapmak ve kendi fotograflarini koymak mecburi oldu sana. Belki Moto-Park ekibi toplarsin bu gezi icin, nasil olur ?

Motor Guzel Birsey.
kobeyashi
Full Member

« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2008, 10:09:45 ÖS »

Ercü ben de bir anda hatlar karıştı, bu kardeş nne zaman yaptı bu geziyi ve ne zaman 1200 adv aldı falan filan oldum. Durum açıklığa kavuştu sonra  Büyük gülümse

Abi karışıklık için üzgünüm... Büyük gülümse Gezi plan dahilinde bir hafta sonu kaçamağı , küçük bütçeli gidiş dönüş 1500 km aşmayacak bir rota . Keşke yakınlarda olsaydın... Ağlarım

Honda Deauville 2007
BMW F650GS 2001
SS Kastino QM 49 cc
bakkeyfine
Newbie
*

« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2009, 12:10:43 ÖÖ »

didim akbükten hareketle kawasaki KLE500 ümle artçı eşimle tire,ödemiş,gölcük e gitmeyi planlamaktayım.havaların ısınmasını ve yandaş,candan motordaş yoldaş aramaktayım.yöremden izmir,aydın,söke den olabilir daha doğrusu her taraftan olabilir kalın sağlıcakla.

bakkeyfine
insane
Hero Member

insan ayrı insane ayrı

« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2009, 07:43:29 ÖÖ »

Ben bu rotayı kaçırmısım, haftaya nereye gideceğim belli oldu gibi.

Murat İŞGÖREN
XT660R
Sinan
Newbie
*

« Yanıtla #9 : Mayıs 03, 2009, 09:43:11 ÖÖ »

Murat,ne ballı adamsın yahu Dans ediyorum
Haftaya kampa gidiyoruz Ödemiş'e,bilmiyordun sanırım :lol:Malzemelerini hazırla seni de bekliyoruz.
hido
Hero Member

« Yanıtla #10 : Mayıs 03, 2009, 09:45:48 ÖÖ »

ohooo, insane, senin İzmir civarında gidebileceğin onlarca rota var sanırım. Altuğ gelmeden notlarını almaya başla bence  Sırıtık

Şirince taraflarına gitmişken, Söke-Kuşadası yolu üzerindeki Çamlık Demiryolu Müzesi'ni de gez bizim için...

http://wikimapia.org/5785964/tr/Demiryolu-Müzesi

hido
insane
Hero Member

insan ayrı insane ayrı

« Yanıtla #11 : Mayıs 03, 2009, 09:18:36 ÖS »

ohooo, insane, senin İzmir civarında gidebileceğin onlarca rota var sanırım. Altuğ gelmeden notlarını almaya başla bence  Sırıtık

Şirince taraflarına gitmişken, Söke-Kuşadası yolu üzerindeki Çamlık Demiryolu Müzesi'ni de gez bizim için...

http://wikimapia.org/5785964/tr/Demiryolu-Müzesi

hido

Fırsatımız olursa neden olmasın...  Katılıyorum

Murat İŞGÖREN
XT660R
Disaster
Hero Member

« Yanıtla #12 : Mayıs 04, 2009, 07:34:40 ÖÖ »

Bunu ben de kaçırmışın hadi İnsane görelim seni.

Bu arada alet gidiyor, fakat kontak anahtarı yok. Grissom'luk bir olay söz konusu sanırım.  Bakalım

Serkan TEKDURMAZ
altugsaygili
Hero Member

« Yanıtla #13 : Mayıs 12, 2009, 10:56:35 ÖÖ »

Dizo hakikaten doğru söylüyorsun. Benim dikkatimi çekmemiş.
Insane, şiddetle Tire-Incirliova diyorum. Incirliovadan gir ama.
Tirede de ot yemekleri tam mevsimi, üzerine karadut reçelli lor peyniri...hmmmm...
Biz de Ankara bozkırlarında takılırız artık. Üzgün

BMW R1150RT
Yamaha Xcity 250

Gitmek istediğiniz yer:  

Kullanıcı

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Eylül 17, 2014, 07:32:39 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
TinyPortal v.1.0.6 beta 2 © Bloc