Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Temmuz 23, 2014, 09:57:45 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

moto-park.com forumları

*
Sayfa: [1] 2 3 ... 8
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haftalık Hava Tahmini Raporu  (Okunma Sayısı 37780 defa)
HaMuslu
Hero Member

« : Kasım 30, 2007, 01:37:38 ÖS »

Fatih Küçük arkadaşımızın başka bir mail grubundan alıp düzenli olarak Enduroturk@yahoogroups.com mail öbeğine gönderdiği "haftalık hava tahmini" raporlarını bende bundan sonra buraya asacağım, belki birilerinin işine yarar  Sevimli

Cuma'dan beri esen sert lodos Akdeniz'den taşıdığı ılıman havayı beraberinde getirdi  ve tüm yurtta dünden bu yana artan sıcaklıklar örneğin İstanbul'da  sıcaklıkları 15 dereceye kadar çıkaracak. Bunu fırsat bilip te hafta sonu ne güzel geçecek hemen bir organizasyonla sağa sola kaçalım planları yaparsanız yanılırsınız.

1 Aralık Cumartesi günü kalktığınızda dünkü havadan eser kalmadığını ve havanın değişmeye başladığını göreceksiniz zaten akşama kalmaz rüzgarın poyraza döneceğini ve ardından da sulu kar veya kar atıştırmaya başladığını göreceksiniz. Pazar günü batıda yağış geçmiş olacak ancak soğuk bir gün. Bugün Ankara İstanbul arasaı seyahat veya Ankara Karadeniz arasında seyahat pek önerilmez.

Özetle bu hafta sonu evde oturma hafta sonu.

Pazartesi ve salı da havalar düzelir gibi olacak ancak bu bir fırsat çünki Çarşambaya yine yağış soğuk geliyor. 3 ve 4  Aralık günleri lodos yine sertleşecek..

Salı ve de özellikle Çarşamba günü lodos özellikle batı bölgelerimizde olmak kaydı ile tüm yurtta sert esecek.  Yani Bandırma İstanbul seferleri aksayacak uçağa falan yetişecekseniz zamanında yola çıkın ve karayolundan şaşmayın derim. Asıl şenlik  bu ılıman havanın ardından 5 Aralık Çarşamba sabahından itibaren Trakyadan başlayacak. Soğuk ve yağışlı bir hava geliyor hem de çok ama çok etkili yağışları ile birlikte. Çarşamba ve Perşembe günleri pek seyahat havası değil, perşembe akşamı da seracılar için don zamanı. 6 Aralık Perşembe günü tüm yurtta özellikle kuzey bölgelerimizde etkili kar ve de  etkili soğuk ve gece ise etkili don beklenmekte, seracılarımızın tüm yurtta hazırlıklı olmaları gereken bir gün. 7Aralık Cuma günü batıdan başlayarak hava sıcaklıklarının yeniden toparlanması ve yağışların durması beklenmekte.

Özet gelecek hafta tam KIŞ:
Beni izlemeye devam edin...

Saygılarımla
Cemal Saydam

Bilge adam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2007, 03:04:16 ÖS »

TurkiyeHava&TOZRaporu] 5 Aralik Çarsamba uyarisi

Tekrardan selamlar,

Sizleri Çarşamba günü için yeniden uyarmak istedim. Batıda salı akşamı başlayacak olan aşırı etkili yağış tüm Çarşamba günü etkili poyraz fırtınası ile birlikte devam edecek. Rüzgar hızının İstanbul'da 40-45 km hızda olması beklenmekte. Rüzgar fırtına yağmur sulu kar, yüksek geçitlerde de kar.
Bu uyarımı ciddiye alın ve Çarşamba günü yurdun batısında dışarıda olmamaya gayret edin, belkide çocuğunuzu hele de ilk okulda ise okula göndermemek en akıl karı iş, yollarda rezil olacağına evde otursun hiç olmaz ise aklınız rahat olur.Bu uyarım yurdun batısındaki ve güneyindeki iller ve de özellikle İstanbul, İzmir gibi trafiğin yağışta daha çabuk felç olduğu iller için geçerli. Ana okulundakiler için ise kesin evde oturma günü. Salı günü İstanbul'da15 derece olan hava sıcaklığı Çarşamba günü en fazla 5 derece olacak. Hissedilen ise sıfırın altında. 

Bir günden birşey çıkmaz siz siz olun tedbiri elden bırakmayın, bu kendi işiniz gücünüz için, çocuklarınız için ise benim önerimi dinleyin derim...

Ege'de teknesi olanlar için ise önce lodos sonra da poyraz fırtınası uyarısı geçerli. Denizdeki kıymetli mallarınızı her iki yönden de çok sert esecek olan fırtınalara karşı koruyun... denize çıkmak falan da elbette hayal..

Umarız modeller bizi yanıltır..Ama Trabzon Diyarbakır hattı batısındaki  belediyeler olsam hemen öğleden sonra başlamak üzere illerinde problem olan tüm kanalları temizler iş makinalarını da yine eski tecrübelere dayanarak nehir yataklarında 24 saat işbaşı yapacak şekilde yerleştirirdim.

Durum umarız yanılırız demekten öte olunca ciddi uyarı da yapmak bir vazife...
Saygılarımla,
Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
DrDakar
Gurbetçi
Hero Member
*

« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2007, 06:29:33 ÖÖ »

Bu konuyu konu disi yerine konu icine acmak daha faydali olmaz mi? Gülümse

Motor Guzel Birsey.
Pink
b***job-bay-bee
Sr. Member
*

« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2007, 06:30:36 ÖÖ »

Hatta sabit baslik bile olabilir aslinda. Gülümse

cheers & beers.
deniz.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #4 : Aralık 16, 2007, 11:29:54 ÖÖ »

Dedim ya uzun dönem hava tahminlerine pek güven olmaz diye. Hava tahminleri kayakçıların lehinde gelişti. Malesef Arife gününden başlayarak sertleşecek olan poyraz Sibirya soğuklarını bize taşıyacak ve Bayrama damgasını vuracak. Sert poyraz ve soğuk özet bu ama bu durum bayramın ikinci gününden itibaren Güney Ege ve Batı Akdenizde biraz daha düzelecek. Bayramın üçüncü ve son günü güney Ege ve Batı Akdeniz’de ve de İç Anadolu’da durum biraz toparlanıyor. Kayakçılar için ise ideal hava var umutları devam, kayak bölgeleri karlı zaten ve o dönemde hem etkili kar yağışı yok hem de soğuk. Daha ne istersiniz ki, bir çift kayak sıcak giysiler ve de elbette bol para.

Özet: Soğuk bir bayram, güney de dahi böyle. İstanbul Ankara Ege ve Güney istikametleri için karayolu elverişli olacak gibi. Dönüşte hava daha da güzel ama bu da sis olasılığını arttırıyor elbette.

alıntı: http://www.havadantozdan.com/

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2008, 12:36:38 ÖS »

Hepinize sağlıklı iyi seneler dileklerimi ileterek yeni yılın ilk haftasında bizleri bekleyen hava koşullarını size ileteyim istedim,  Yeni yıla Sahra kökenli hava akımı nedeni ile ılıman başladık. İç ve Doğu bölgelerde oturanların, aman hocam bu da ılımansa diyen serzenişlerini duyuyorum ama inanın ılıman işte, gelen çok daha soğuk. Bugün ve yarın batı bölgelerimizde 1500 metre yükseklikteki hava sıcaklığı 0 derece, İç ve Doğuda ise -4/6 civarında ama perşembe sabahında Marmara Bölgesindeki bu sıcaklık -5 Cuma ise -8 derece. Cumartesi günü-12 Pazar ise -14 derece. Bunun yer seviyesine yansıması ise bırrrrr şeklinde ifade edilebilir. İstanbulda dahi en yüksek sıcaklık Perşembeden sonra hafta sonuna kadar 0, 5 ve 6 Ocak'ta ise -2 ve -4 derece. Hafif kar yağışı da beklenmekte bu da yerde buz demek olur onun için daha dikkatli sürmeniz ve şehir içindeki şehirlerarası seyahatlerinize daha geniş zaman ayırmanız gerekebilir. Durum ancak 8-9 Ocakta toparlanacak gibi.Tüm yurtta Cuma'dan itibaren geceleri etkili don beklenmekte, Akdeniz sahil kesimi dahil TÜM SERACILARA ÖNEMLİ uyarıdır. Şimdiden tedbirlerinizi alın. Hatta hafta sonu ve gelecek hafta başında KKTC de bile geceleri don olabilir.

özetle 2008 kışı kışlığını yapıyor en azından soğuğu ile.

Saygılarımla

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2008, 04:02:28 ÖS »

Yurdumuz bu akşam saatlerinden itibaren Ege denizinden gelen yağışlı bir havanın etkisine girecek. Yağışlar sahil kesimlerde yağmur gece iç kesimlerde sulu kar ve kar şeklinde olacak. Bu zayıf ama bu gece ve yarın sabaha kadar İç Ege Eskişehir, Bilecik, Uludağın tepesi, Uşak, Muğla, Denizli gibi yerlerde bu gece ve sabaha karşı etkili kar yağışına neden olabilecek bu sisteme karşı hazırlıklı olmalısınız. Sistem yarın da iç bölgelerde etkisini her geçen saat azaltarak devam ettirecek ve çarşamba sabahında Çukurova üzerinde etkili olduktan sonra KKTC/Karpasa doğru hereket ile eriyip gidecek.
Özet: Bu akşam batıda seyahat edecekseniz yağışa ve yükseklerde kar yağışına hazırlıklı olmalısınız.
Saygılarımla,
Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #7 : Ocak 17, 2008, 08:28:11 ÖS »

İstanbul'da hafta başından itibaren havalar hafiften esmeye başlayacak olan batılı rüzgarlar ile giderek ısınan havalar 22 Ocak Salı akşamından itibaren rüzgarların poyraza dönmesi ile birlikte hızlı bir sıcaklık azalmasına ve de etkili yağmur, sulu kar ve kar'a neden olacak. Bu nedenle gelecek haftaki dış mekanlardaki işlerinizi, seyehatlerinizi haftanın ilk iki iş gününde tamamlamanızı öneririm. Sonrası da hep kar hafta sonuna kadar. Her yerde KKTC 'de dahil hem de etkili sürekli yağışlar bunlar, pek öyle temizleme ile tuzlama ile hemen gideriliverilecek cinsten değile benzer. Mesela Bolu Dağı geçişi Çarşamba günü neşelenir. Karayollarının yolu temizlememesinden değil, bizim bir usta şoförümüzün açıkgözlülüğünden kayacak bir TIR yeterli. İç bölgelere gelince de yağışların Çarşambadan itibaren etkili olduğunu göreceksiniz. Doğuda da Çarşamba akşamı ve ötesinde. Bu etkili olacağa benzer bir hava durumu. Önce Sahrası sonra da karı ile birlikte, önceden bildireyim istedim. Mutlaka seyahat edecekseniz, TCDD en emin yol. Ötesi Atlas, Pegasus, Onur, THY, Sky vb havayolları başkada kalmadı zaten. Karayolu ise tercihiniz en emini otobüsler, onlar ağır sizin kaymaya başladığınız karda onlar rahatlıkla gidebiliyorlar.

İyi günler dileklerimle,

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2008, 08:31:05 ÖS »

Bir günde de bu kadar değişirmi demeyin, değişiyor işte. Ama keşke gelseydi de bol bol kar alabilseydik ama olmadı eridi gitti sistem ve de bize sadece güzel havası kaldı.Gelecek haftanın ilk üç gününde bırakın karı falan havalar bir güzel de ısınacak.Rüzgarlar o kadar da sert değil bu nedenle sis dert olabilir ama kardan eser kalmadı.Sadece 24 Ocak perşembe günü için kuzey kesimlerde yağış beklenmekte. Güzel haber mi değil mi bilemem ama su açısından hiç te güzel haber olmadığına emin olabilirsiniz. 
Neyse yanlış uyarımdan dolayı kusura bakmayın, ama her durumda sizleri haberdar etmek te vazifemiz.

Saygılarımla,

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2008, 04:58:03 ÖS »

Yine hocanın tutmayan uyarılarından biri demeyin. Bu sefer tutacak ve de haftanın ilk üç günü yurdun neredeyse tamamında çok kötü hava şartları yaşayacağız. Kar tipi, fırtına ne ararsanız var.Kara hava ve de deniz trafiğinin olumsuz etkilenmesi Allahın emri. Az bir karla neler olduğunu daha dün yaşadık bu onun on katı fazla. Pazar akşamı geç saatlerde Trakya'dan yurda girecek olan yağışlı hava sabaha kadar tüm Trakya Marmara Batı Karadeniz Kuzey Ege ve İç Anadolunun kuzey batısında etkili olacak. Gün içerisinde Doğu Anadolunun doğusu haricinde tüm Anadolu'da etkili kar yağışı var. Akşam ise Orta ve Doğu Akdeniz GAP ve KKTC fazlası ile yağış sulu kar ve kar alacak. Toroslardaki yağış çok etkili, kara trafiği mutlaka etkilenecektir.Salı da tüm yurtta kar etkili ama zamanla batı ve Marmara'da yağışlar azalacak.Çarşamba günü yağışlar doğuda etkili olacak ve zamanla etkisini azaltacak.Perşembe cuma da soğuk. Pazartesi salı çarşamba da özellikle batıda poyraz fırtınası beklenmekte. Karadeniz'e çıkmak bence hayal olur. Ege de de çok kuvvetli fırtına beklenmekte. Keza Marmara'da ve Çanakkale'de deniz trafiği de durur. Toz yok zannetmeyin bu yağışlarda bol da toz olacak, demek beklenenden çok daha fazla kar olma ihtimali yüksek.Marmara'da poyraz çok sert, tatil zamanı çocukların oyun oynadığı yerlerdeki ortama da dikkat edin derim.

Bende demesi, sizden de ya uyarıya kulak asması ya da aman sende demesi...Sonuçları nasılsa yaşayarak göreceğiz.
Ama dua edin kar yağsın hem de metrelerce, yoksa halimiz duman. Bu kış sadece soğuk geçiyor yoksa barajları dolduracak su falan yok ortada. Daha yeraltı su seviyesi yükselecek ki barajlara su gelsin.. İnanın durum çok ciddi, geçen seneki su durumu bu senenin yanında bollukta kalıyor....

Benim kapımı da yazın sakın çalmayın, ben bile birşey yapamam, su istiyorsanız zaman şimdiki zaman..İnek başımızın üstünde duruyor beni sağın diye.. isterseniz elbette..

Sağlıcakla kalın ve de bu uyarımı bu sefer çok ciddiye alın, ama haklısınız epeyce de yanıldık bu dönemde.. umarım yine modeller yanılgı içerisinde olur ve sistem biraz zayıflar.. ama ben olsam gelecek haftayı çok daha sakin geçiriridim...derim..

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2008, 11:26:13 ÖÖ »

Batıda yarın sabah poyraz kendini hissetirmeye başlayacak.Öğlen saatlerinde 20 knt * 1.852= 37 km hıza erişecek. Akşam Çanakkale açıklarında 30.knt. Bunlar üvertür asıl fırtına Pazar günü özellikle de İstanbulun Rumeli tarafında, Marmara'da ve Ege'de. Başlangıç 26-28 kn veya 50 km hız. Öğlen vakti de hız neredeyse 30 knt veya55 km hıza erişiyor. Kuzey Ege de ise poyraz çok sert en az 50-55 km hızda. Akşama doğru Marmara'da rüzgarlar biraz hafiflerken yani 35-40 km hızlara gerilerken Edremit Körfezi Borum arasında poyraz 40 knt hızlara ulaşacak yani 75-80 km hızlar. Ege açıkları ise ancak dev petrol tankerleri için müsait ama zaten gemiciler tedbirlidirler bu havada saklanırlar bir adanın kuytu köşesine. Bu rüzgarlar ile birde sıfırın altında sıcakları birleştirince işte ortaya çıkan hissedilir sıcaklıkları yazmasam daha iyi olur. Özetlemek gerekir ise tedbirinizi şimdiden alın, sert rüzgara yağmura tipiye ve de soğuğa karşı, gelen hava koşulları şaka değil ciddiden de öte, dikkat etmezseniz üzülürsünüz. Umarım İstanbul boğazında trafik durmaz ama zaten Boğazı geçen küçük tonajlı gemiler Pazar günü kendilerini bekleyen en az 5 metre ve daha yüksek dalgaları aşabilirse Karadenize çıkarlar, yani çıkamazlar ve deniz trafiği ister istemez etkilenecektir. Boğaz çıkışında bu kadar yüksek dalgalar sahil kesiminde limanlarda da önemli hasara neden olacaktır.  Ben olsam teknemi hemen acele yoldan Marmara'ya getirir poyrazdan en az etkilenecek bir limana bağlar, ekibin de hafta sonu izinlerini iptal ederdim.
Siz siz olun hafta sonu çarşıya pazara yola çıkmayın, evinizde oturun.
Sağlıcakla kalın

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #11 : Şubat 21, 2008, 03:56:27 ÖS »

İyi günler tekrardan,

Geçen hafta uyarılarımı dikkate alanlar pişman olmamıştır. Bu sefer o kadar bağıra bağıra geldi ki bu olay duymamak anlamamk için yetkili kurumlarda çalışmak lazımdı galiba. Böyle değillerdi eskiden, bilirlerdi zamanında uyarılarını da yaparlardı, birşeyler kesin olarak değişti ama ne bilemem. Önemli olan ben ve benim gibi amatörlerin böyle uyarıları yapması değil bunu işin uzmanı olan kurumun benden de önce yapması gereği idi. Bizler geçiciyiz ama kurumlar kalıcı, önemli olan o kurumların gelişmesi ama korkarım ki bizde durum değişiyor.Bizden uyarması bu da vazifemiz. Milliyet gazetesine de yazdım bizde bu işin ilmini de bilimini de uygulamasını da yapanların web sayfalarına gidin bakın Ne de olsa en son göz alıcı bilgiler buralarda veriliyor. Bir de bir zahmet http://forecast.uoa.gr sayfasına gidin, bakın ve üç boyutlu hava raporuna ulaşıverin. Neredeyse George Kallos'a bir zahmet şu görsel uygulamanın sınırlarını bizi de içine alacak şekilde geliştir diyesim geliyor, eminim yapar da. Neyse geçen haftaki olayda rüzgar kutuptan geldi toz yoktu zannetmeyin onca karın nedeni yine benim tozlardı ve gani gani toz vardı. Kar, buz kaygan elbette ama benim tozlar da içine girince dahada kaygan ama gel de anlat.İlla kaza olacak ama olsa da anlatamazsın zaten..
Bu hafta sonuna güzelce başlayacağız bugün ve yarın esen lodos rüzgarları cumartesi günü hafiften poyraza dönüşecek, bulutlanma artacak.
Şubatın son pazar günü olan 24 de ise poyraz ile birlikte yağış ta gelecek ve sıcaklıklar düne göre hızla azalacak. Ege 'de yine sert poyraz var dikkat edilmeli.
Poyraz bu sefer üzerimizden hızla geçecek ve yine doğu anadoludan beslenen ılıman ve tozlu hava ile birlikte o kadar etkili olmasa da yağışlarını Zonguldak Adanda hattında bırakarak hızla güneydoğuya doğru çekilecek.

Salı günü özellikle batıda sert poraz beklenmekte. Hava açacak sıcaklık yükselecek ancak sert poyraz bunu size hissetirmeyecek ancak bir kafe de pencerenin arkasında oturursanız güneş cemreside düşmüş vaziyette sizi iliklerinize kadar ısıtacakatır.

Haftanın geri kalan bölümünde lodos yeniden başlyacak ve her geçen gün havayı dahada ısıtacak veeee. neredeyse gelecek hafta sonu ve Martın ilk iki gününde sıcaklıklar Ege de 20 li dereceleri zorlayacak belkide geçecek. Ben olsam 1 ve 2 Mart için Ege'de Akdeniz'de veya Amasra'da rezervasyonumu yaptırırdım. Otelci olsam da ona göre stoklarımı hazırlardım elbette,ya hakikaten şu meteorolojiyi esas alarak para kazanmak ne kolay. Bakın soğuk oldu sebze balık fiyatları %50 arttı. Hepsi iki-üç günde. Yap stoğunu zamanında, nasılsa hava da soğuk, mal da bozulmaz, al ana % 50 ekstra kar. Normal kar limiti de diyelim %20 etti mi sana %70.

hadi sağlıcakla kalın,

saygılarımla

cemal saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #12 : Mart 19, 2008, 02:41:59 ÖS »

Uzun bir aradan sonra hafta sonu özellikle de Pazar günü için güzel bir müjde.Özellikle kuzey bölgelerde artık sağnak şeklinde olan ve bol yağışlı geçmesi beklenen birkaç günün ardından 22 23 Mart hafta sonları gelecek. Cumartesi yine de serince sayılır ama İstanbul'da hava sıcaklığı 20 Ankara yine de 15 derecelerde olacak.
Peki pazar. İstanbul, Ankara Karadeniz sahil kesimi her yerde 23-24 derecelik sıcaklıklar. Gölgede. Yani bir anda yaz. Şimdi bakın nasıl meteoroloji bilimi paraya çevrilir görün. Bu durumdan haberi olanlar, otelciler tatil köyleri ufak tefek lokantalar, sahil balıkçıları vs vs, sıcak hafta sonunda ne olur? Tatilciler bir anda yollarak dökülürler. Hava bir anda sıcak, hem de ne sıcak hele de soğuk kış günlerinden sonra. Ne lazım, soğuk içecek, dondurma, tatilci akınına hazırlıklı hazırlığı yemek yatak...hepsi de faturasız bol tam kazanç hanesine yazılacak gelirler...Son gün ara ki bulasın Algidacıları
Bu sıcak dalgasından zamanında haberi olan hazırlık yapan kazanacak yok ya daha gelmez bunlar hele de bu kadar yağış varken ben en iyisi yaz hazırlıklarına devam edeyim, bir an önce de bitireyim şu işleri diyenler ise tühler vahlar içerisinde iyi bir gelirden mahrum kalacaklar.. .
Hafta başında sıcaklık dahada artacak mesela Samsun'da 24 Mart günü beklenen sıcaklık 27 derece.Sonra her geçen gün sıcaklıklar hızla azalacak ve tekrar kalın giysilere gireceğiz onun için hafta sonunu ve de özellikle PAZAR gününü değerlendirin. Kemiklerinizi ısıtın, çıkarın üzerinizdekileri teninize güneş temas ettirin ve bol bol güneş alın biraz D vitamini yapın, derim.
Saygılarımla,

Cemal Saydam

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #13 : Mart 24, 2008, 04:09:14 ÖS »

Hafta sonu ve bugün nasılsınız, belkide ekranı açıp okuyamıyorsunuz bile. İşteyseniz siz mi iştesiniz hayaliniz mi belli değil. Evde yatmak ta çözüm değil ama bir sersemlik hastalık  her zamankinden başka bir haliniz var değil mi? Her neredeyseniz her ne yapıyorsanız şu an ben Ankarada siz İstanbul'da, İzmir'de, Konya'da, Karaman'da Van'da bir ortak yanımız var o da soluduğumuz hava. Ve işte o hava bugün yoğun tozlu. Sadece toz olsa iyi bugünkü havadaki karbon dioksit oranı da yüksek. Bitki iseniz iyi ama ya bize.Solunum yolunda herhangi bir rahatsızlığı olanlar için bugünler bir felaket. Acil servisler dün bugün astımlı hastalarla dolmuş taşmıştır. Bugünlere bir sinirlisiniz değil mi? Hani memleketin durumuna bakıpta sinirlenmemek te elde değil ama onlardan öte birşey dediğim. Meteoroloji bilimi ile uğraşıp ta bu tozdan haberi olmayanlar için zor bir gün. Sise benziyor ama sis için derste gördükleri öğrendikleri veya öğrettikleri koşullar da yok ama ara sıra olur canım böyle işte denir geçilir. Ben müneccim cemal hoca ise sizlerin nasıl olacağını oturduğum yerden bilirim. Olacakları da. Şimdi ilk yağmurda siz seyreleyin yoladaki kazları hadi onlar neyse de ıslak piste konupta pisti kısa kalan pilotlara ne demeli, bu asıl olayı haber vermeyenlere kızarım. Eninde sonunda benim vergim uçan.
Neyse sevgili grup üyeleri, işte ekteki resimde Sahradan bize gelen tozun resmi, dağıtın sağa sola ve toplum bu konuda bilinçlensin.
Sakın ola ki bu günlere kızmayın sinirlenmeyin, zaten oynamış olan tansiyonunuz daha da oynar..

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/Europe_3_03/2008083/Europe_3_03.2008083.terra.1km.jpg

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #14 : Mart 24, 2008, 05:02:53 ÖS »

Bu da biraz önceki toz. Biraz önce derken sabah saat 10:25'teki durum.
Toz nereden gelir nereye gider zaten kendisi anlatır. Yağmurda kayma olgusunu ne olur çok dikkate alın. Trafik canavarı yağmuru bekliyor, sakın ola ki unutmayın. Bırakın yağsın biraz yıkansın yolar  çekin kenara biraz mola verin, kazanç hayatınız olabilir. Siz kaymazsanız karşıdaki kayabilir. Yetkililere de duyurulur sakın ola ki millete kirlilik falan da demeyin, sonuçta bereket bunlar.

Saygılarımla

Cemal Saydam
Resmi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz tek ya�acağınız şey bu alttaki yazıyı resme yapıştırmanız.

"Image courtesy of MODIS Rapid Response Project at NASA/GSFC"

kaynak:

http://rapidfire. sci.gsfc. nasa.gov/ realtime/ 2008084/crefl1_ 143.A20080840825 01-2008084083001 .1km.jpg

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #15 : Mart 28, 2008, 06:37:01 ÖS »

afta sonu yağış uyarısı

Posted: 28 Mar 2008 05:07 AM CDT

Akdeniz’in kışı daha anca başladı. Kış, Akdeniz’de İtalya ile Korsika arasında kalan Tiren denizi üzerinde oluşan alçak hava basınçları ile oluşur. Uzun seneler ortalamasına göre senede 52 adet olan bu merkezlerden yarısı Ege üzerinden Karadeniz’e diğer yarısı da Girit Kıbrıs üzerinden Azerbeycana doğru yönelir. Geçen sene ne oldu ise bunlar azalmıştı bu sene de pek etkili olamamıştı geçen haftaya kadar. Ama şimdi peşpeşe oluşmaya başladı. Geçen haftaki yağışlar ve hafta sonu yağışları hep bu nedenle oluşmakta.

Bugün de bu merkezlerden birisi Yunanistan Mora yarımadası üzerinde ve bu nedenle batı bölgelerimizde yine giderek bol tozlu yağmur ve lodos başlayacak. Alçak başınç merkezi yarın sabah Girit adası altında daha da derinleşecek bu Adriyatik için sert poyraz veya Bora Kıbrıs ve Akdeniz sahil kesimi için de kıble rüzgarları demek oluyor. Ege sahil kesimi akşama yağış almaya başlayacak.

Merkez yarın akşama Antalya körfezi açıklarına gelecek ve bu nedenle Ege’de sert poyraz başlayacak. Antalya İsparta bol yağışa namzet. Bol tozlu sıcak hava ise Güneydoğu Anadolu’dan yurda girerek tozları ile bizleri etkileyecek.

Pazar günü merkez Ankara Konya üzerinde olacak Bu nedenle Trakya Marmara sert poyraz ile üşüyecek Doğu Anadolu ile orta ve Doğu Karadeniz sıcacık ama tozlu olacak. Bu sıcak tozlu ve de hafif hava daha yukarılara kalkacak ve Trakyadan sarkan soğuk havanın üstüne çıkacak. İşte tabiatın tohumlama mekanizması böyle çalışıyor ve sonuç aşırı yağış. Modellerin henüz akıl edemediği cinsten. Özetle pazar yağmur gümbür gümbür sular seller gibi,Uludağ da da kar elbette lapa lapa ve en az 50 cm belkide 1 metre.

Pazartesi sistem Karadeniz’de ama yağışı hala Trakya ve Marmara’da.

Güzel haber ise yeni bir alçak basınç merkezinin Tiren denizinde yine oluşması, aman dua edin bunlar ancak su eksikliklerimizi giderebilir.

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #16 : Nisan 10, 2008, 03:53:39 ÖS »

12 ve de özellikle 13 Nisan Pazar tatil günlerinde ve de ötesinde hava Yaz. Şimdiden planlamaları yapın. Kısacık giysileri çıkartın çünki hava sıcaklıkları
                       Ctsi        Pazar
Ankara'da:      24/17        27/17
İstanbul'da:     27/22        30/22

Ege ve Akdenizi yazmama gerek yok zaten onlar pazarın ne olacağını Cumartesi'den görecekler.
Pazartesi de aynen böyle sıcak hatta sımsıcak bir gün. Yer nemli olduğu için aşırı buharlaşma ani sağnaklara neden olabilir ama bunları bahar yağmuru olarak algılayın. Çarşambadan sonra batıdan başlayarak sıcaklıklar mevsim normallerine geri deönecek.

Yolu Avrupaya ve de özellikle Kuzey Avrupa'ya Brüksele doğru olanlar ise mutlaka gidecekleri yerin havasını sorsunlar. Biz burada kısa kollularla dolaşırken havalimanına palto ile ve kalın giysilerde gitmek biraz zor gelecek ancak orada donmamak için bu şart.

Sağlıcakla kalın,

Cemal Saydam
Perşembe akşamı Cuma her yerde toz çoktu, bozulan sağlık durmunuzun nedeni bu, ilaca hemen yüklenmeyin hele antibiyotiğe asla.

Yolculuk ödüldür.
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #17 : Mayıs 01, 2008, 02:15:29 ÖS »

Uzun zamandan beri haberleşme imkanımız olmadı. Aradan geçen dönemde bol tozlu havaların etkisinde kaldık. Yurdun her neresinde olursanız olun ara sıra ortak noktalarımız oluyor sizlerle, hepinizle. Tanışmasak ta görüşmesek te birbirlerine daha yakın olmak isteyipte aynı havayı solumak isteyen sevgililer gibi burun buruna gelmesek te bazen aynı havayı kokluyoruz.Ama etkisi kimine iyi kimine de kötü oluyor. Geçen haftaları hatırlayın, migren başağarısı, faranjit, halsizlik, isteksizlik tansiyon hepsinden bir parça vardı ya sizlerde ya da etrafta. İşte bunun tek nedenini artık hepimiz biliyoruz "tıp dünyası hariç". İşte bu dönemlerde aniden bol bakteri mantar solumaya başlıyoruz. Neler mi mesela.Alternaria infectoria, Penicillium ve daha binlercesi. Peki ya yağmurla gelen alanin, lanin, glycine, arginine, proline , valine gibi hayati amino asitlere ne dersiniz. Hepsi havadan yağmurdan. Tabiat anayı yavaş yavaş çözüyoruz batıda olsa Nobel yolunda önemli yol almıştık ama  burada daha yarı deli bilim adamı damgasından öteye geçmeye çalışıyoruz.Her şey Sahra'dan yağmurdan.  İşi bir etap ileri taşıyıp ta kuraklık mücadelesini yerden havaya taşımazsak bir şey yapamayız.... Neye çok yol aldık bu işlerde 4 adet te patent başvurusu dahi yaptık, ikisi de bir ileriki aşamaya geçti.. hala bu iş olsa gavurlar yapardı demekle olmuyor, olanlarla da mücadele ediyoruz ara sıra buluta çıkıp işi yapmaya da çalışıyoruz..

Tahıl üretimindeki duruma bakınca bu seneki durum bizde Güney Doğuda Suriye'de ve Kuzey Irak'ta son 4 senenin en kötüsü. Hala da yağmur yok gelecek hafta da yok. Küresel gıda durumu da ortada ama biz hala başımızı bez parçası ile nasıl örteriz, parti nasıl kapatılır,1 Mayısı nerede kutlarız AB hazretleri neyimizin değişmesini isteyecek diye resmen uyutuluyoruz. Gerçekler ise hakikaten ürkütücü. Gelecek hafta yağışlı, hafta sonundan Trakya ve Marmara'dan başlayarak yurda yayılacak olan yağışlı hava Pazar günü sıcaklıkların hissedilir şekilde azalmasına neden olacak. Tüm hafta sıcacıklar 15/10 sınırında olacak. çarşamba günü de batıda azalacak yağışlar doğuda şiddetini arttıracak. Arkada daha yağış bol bu nedenle gelecek haftanın tamamında yurt genelinde orada burada yağış mutlaka alacağız, tek istisna yağışı en fazla bekleyen Güney Doğuda, umarım fazlası ile yanılırım. Ekte size 27 Nisan 2007 ve 2008 de alınan görüntüyü iletiyorum. İnanın ilgili bakanlığın dahi haberi yoktur bu güncel veriden ama uydular yalan nedir bilmez, gerçek neyse onu yansıtır. Alın bakın ve sonra da şu son birkaç aydan beri tartıştıklarımızla mı günleri geçirmeliyiz yoksa benim gibi fikirleri ölümüne denemelimiyiz. Beyler, hanımefendiler çok kötü günler geliyor benden demesi.Hep felaket tellallığı yapar gibiyim kışın kötü hava yaza sıcak bahara da gerçekler böyle ben ne yapayım..Sadece uydu verilerini güncel yağmur beklentileri ile birleştirip öngörü yapıyorum.. sonuç ekte bakın kendiniz karar verin.. uzman olmaya falan gerek yok.. koyu yeşil verimli tahıl, buğday mercimek arpa her neyse o demek renk açıldıkça verimsizlik demek sarımsı renk ise birşey yok demek..biz yine de kötünün iyisiyiz..ya komşular..iyi de onları da biz beslemeye mecburuz hayatın gerçekleri böyle..
Sağlıcakla  kalın

Saygılarımla

Cemal Saydam

http://havadantozdan.com

Yolculuk ödüldür.
resync
Hero Member

Yarra Yering

« Yanıtla #18 : Mayıs 01, 2008, 02:26:50 ÖS »

Hamuslu, iyi guzel ediyorsun da o renklendirmelerin gercekten de yaziyla ortusen anlamlar tasidigina eminmiyiz?

Bu durumda dogu anadolu bolgesi goller diyari miydi ayni zamanda?

Cunku ayni duz mantikla goller ve denizlerle ayni renge sahip bol miktarda mavi bolge bulundugunu goruyorum ayrica akdenizin ortasina da adaciklar yerlesmis yer yer  Kafam karıştı

Bir zamanlar Meteoroloji icin proje yaptigim zamanlardan kalma nacizane bilgilerim dogrultusunda bu tip grafiklerdeki renklendirmelerin basinc alanlari veya sicaklik farklari vb. bircok degisik grafikler icin de kullanilabildigini hatirliyorum.

Kaynak ve referans belirtilmeden boyle seylerin yaniltici olabilmesi yuksek olasilikta.

Arkadasinin samimiyeti, bilgi ve tecrubesinden suphe etmek anlaminda degil, grafikler yeterince acik gelmedi anlaminda...

Yarra Yering
HaMuslu
Hero Member

« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2008, 02:49:27 ÖS »

Cemal hocayı ben tanımıyorum resync, üyesi olduğum mail grubuna gelen hava tahmini iletilerinden motorcu dostlarım da faydalansın diye olduğu gibi buraya copy-paste yapıyorum, o kadar...  Çaktırma

Link bu: http://www.havadantozdan.com/ istersen sor kendin  Şaşırdım

Yolculuk ödüldür.
Sayfa: [1] 2 3 ... 8
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Kullanıcı

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Temmuz 23, 2014, 09:57:45 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
TinyPortal v.1.0.6 beta 2 © Bloc